افیلیت مارکتینگ
افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی مشارکتی چیست؟
۹۷/۰۸/۱۶
تحلیل کاربران از طریق گوگل آنالیتیکس
تحلیل مسیر حرکت کاربران سایت از طریق گوگل آنالیتیکس
۹۷/۰۸/۱۶

ریتارگتینگ چیست و بازدهی آن در دیجیتال مارکتینگ چگونه است؟

ریتارگتینگ یکی از روش‌های موثر در بازاریابی آنلاین است

اگر داده‌ها و اطلاعات به دست آمده از سایت‌ها را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که کاربران زیادی که برای اولین بار از سایت ما بازدید کرده‌اند بدون اینکه خریدی انجام دهند یا نرخ تبدیل (conversion rate) در سایت شکل بگیرد سایت را ترک می‌کنند، میزان این خروج از سایت تا ۹۸% می‌باشد. تکنیک ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد به معنای تحریک مشتریان بالقوه برای بازید از پیج یا وبسایت شما می‌باشد. با کمک تکنیک ریتارگتینگ در بازاریابی آنلاین افرادی که قبلاً از سایت شما بازدید کرده‌اند و خریدی انجام نداده‌اند را تحریک می‌کنید تا به وب سایت یا اپلیکیشن شما بازگردند و حتی خرید کنند. در سال‌های گذشته که اینترنت فراگیر نشده بود، شرکت‌ها و برنده‌های تبلیغات خود را بیشتر در تلویزیون و روزنامه‌ها و مجلات انجام می‌دادند. البته هر چه سرمایه یک برندی بیشتر بود و می‌توانست هزینه‌ای زیادی صرف کند این امکان را داشت که تبلیغات خود را به افراد بیشتر نشان دهد.

اما در سال‌های اخیر با گسترش اینترنت، وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها فضای جدیدی برای تبلیغات شرکت‌ها و برندها شکل گرفت که  می‌توانند با هزینه‌ای خیلی بسیار کمتر، دقیق‌تر و نرخ بازگشت سرمایه‌ای مثبت‌تری تبلیغات خود را در فضای اینترنت انجام دهند که یکی از این روش‌های تبلیغ ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد است. تکنیک ریتارگتینگ در دسته تبلیغات display قرار می‌گیرد که به عنوان یکی از کانال نسبتا جدید دیجیتال مارکتینگ می باشد که به کمک آن تبلیغات برای افرادی که قبلاً به وب سایت یا اپلیکیشن شما مراجعه کرده‌اند نمایش داده می‌شود. همین طور که می‌دانید از زمانی که یک بازدید کننده وارد سایت شما می‌شود تا وقتی که از شما خریدی انجام دهد فرآیندی طولانی طی می‌شود و ریتارگتینگ باعث می‌شود که مراحل قیف بازاریابی سریع‌تر طی شود.

ریتارگتینگ یکی از کانال‌های موثر می‌باشد این امکان را به شما می‌دهد که بازدیدکنندگانی که به سایت شما مراجعه کردند را بخش بندی(segmention) کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید در ریتارگتینگ به کسی که به صفحه اول سایت شما مراجعه کرده و بعد خارج شده یک نوع تبلیغ را نشان دهد، به کسی که صفحه محصولات شما وارد شده یک نوع تبلیغ و به کسی که سبد خرید خود را در سایت شما تکمیل نکرده هم تبلیغات مشخصی را در نظر بگیرید. به این دلیل که تبلیغات شما خیلی به شرایط و رفتار بازدید کننده سایت نزدیک است و شاید جز موارد مورد علاقه کاربر باشد،بازخورد این تبلیغات بالا بود و درصد کلیک کردن روی تبلیغات شما به مراتب از تبلیغات بنری بیشتر خواهد بود.

ریتارگتینگ

ریتارگتینگ چگونه انجام می‌شود؟

وقتی شما قرار شد با یک شرکت تبلیغاتی برای راه‌اندازی ریتارگتینگ سایت همکاری کنید آنها یک کد جاوا اسکریپتی را برای شما ارسال می‌کنند که باید آن را در سورس کدهای سایت خود قرار دهید(بخش فنی سایت این مراحل را انجام می‌دهد) که به آن کد tracking tags گفته می‌شود. بعد از گذاشتن ترکینگ تگ داخل سایتتان دیگر هر بازدید کننده‌ای که وارد سایت شما شود داخل مرورگر او یک کوکی (cookies) قرار می‌گیرد که میتواند رفتار او را در سایت آنالیز و رصد کرد. البته این کوکی‌ها هیچ اطلاعات اضافی مانند شماره تماس، ایمیل را از کاربر دریافت نمی‌کند.

چگونه تکنیک ریتارگتینگ را به صورت موفق انجام دهید؟

افرادی که فقط از صفحه اول شما دیدن می کنند احتمالاً متوجه کار شما و فعالیت شما نشده اند، باید روی برند سازی و فعالیت های بازاریابی تمرکز کنید به گونه ای که افرادی که به وب سایت شما مراجعه می کنند به جست وجو در سایت بپردازند و در نهایت وارد صفحه خرید شوند. افرادی که وارد وب سایت شما می شوند و سپس از صفحه خرید شما دیدن می کنند با کمک تکنیک ریتارگتینگ باید به تبلیغ محصول و خدمات خود بپردازید. زیرا این افراد به احتمال زیاد قصد خرید دارند.

افرادی که محتوای منتشر شده در سایت شما را مطالعه می کنند قطعاً به محتوای منتشر شده علاقه مند شده اند پس برای این که این علاقه منجر به خرید شود شما باید با کمک تکنیک ریتارگتینگ محتوایی در مورد کسب وکار و تخصص خود و مزیت های خود منتشر کنید. محدود کردن کاربران ریتارگتینگ شده، شما برای اینکه برای کاربرانتان نوعی یکنواختی و کلافگی ایجاد نشود باید تبلیغات خود را هر چند وقت یک بار برای این کاربران محدود کنید. مثلاً آنها بتوانند این تبلیغات را دز زمانی مشخص شده ببینند.(اصطلاحا به فاصله زمانی از آخرین بازدید سایت شما تا نمایش تبلیغ مجدد سایت شما look-back window گفته می‌شود). این روش باعث می شود مشتریان وفادار بیش تری داشته باشید. مزیت این روش برای شما نیز باعث کاهش هزینه تبلغات می شود.

اگر افرادی که مدت زمان زیادی در صفحه خرید شما می مانند و در خرید دچار شک و تردید می شوند، کافی است با کمک تکنیک ریتارگتینگ تبلیغاتی راجع به ارسال رایگان محصول و یا تخفیفات مربوط به محصول را برای او به نمایش بگذارید این کار باعث ترغیب کاربر به خرید می شود و شک و تردید او از بین می رود. برای کاربران ویژه خود تخفیف های ویژه در نظر بگیرد.

retargeting با remarketing چه تفاوتی دارد؟

در ریتارکتینگ ما از اطلاعات بازدید کننده‌های که قبلا وارد سایت شده‌اند و از طریق tracking tags اطلاعات آنها در بانک اطلاعاتی ذخیره شده استفاده می‌کنیم و تبلیغات سایت خود را در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دیگر به نمایش می‌دهیم اما در سرویس ریمارکتینگ که بیشتر در کمپین‌های گوگل ادوردز استفاده می‌شود از اطلاعات جنسیتی، جغرافیایی و اطلاعات پروفایل کاربران که در سایت ثبت کرده‌اند برای تبلیغات مجدد به آنها استفاده می‌کنیم.

ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد

روش‌های ریتارگتینگ :

۱-  Machine learning

در روش که یکی از جدیدترین تکنیک‌های ریتارگتینگ است اطلاعات بازدیدگنندگانی که از سایت بازدید کرده‌اند آنالیز و جمع آوری می‌شود این اطلاعات مربوط به افرادی است که از صفحه ای سایت، صفحه محصولات و کاربرانی که اطلاعات خود را در سایت وارد کرده‌اند. اگز خدمات شما فقط مربوط یه سایت است می‌توانید از روش ریتارگتینگ که مرتبط به سایت است استفاده کنید و تبلیغات هدفمندی را به هر کاربر نمایش دهید.

۲- Dynamic retargeting

در این روش که ریتارگتینگ پویا گفته می‌شود، تبلیغات برای هر کاربر شخصی سازی شده و تبلیغ هر دسته با دسته دیگر متفاوت است و تبلیغات بر اساس جغرافیا، نوع محصولات می‌تواند تغییر کند. این روش نسبت به روش‌های ثابت که برای هر کاربر به نمایش در میاید به مراتب بهتر بوده و نرخ تبدیل بالاتری را دارد.

علاوه بر سایت، می‌توانید از ریتارگتینگ برای نسخه موبایلی سایت خود یا همان اپلیکیشن استفاده کنید. با توجه به این که روزانه به تعداد بازدید کنندگان سایت از طریق موبایل اضافه می‌شود و افراد در طول روز بارها گوشی خود را چک می‌کنند ریتارگتینگ می‌تواند برند شما را به کاربر یادآوری کنند یا وقتی از اپلیکیشن شما استفاده کرده و چند روز بعد از اپلیکیشن دیگری استفاده کرد بنر تبلیغی سایت شما که مورد علاقه آن کاربر است به نمایش در بیاید. البته روش‌های دیگر هم وجود دارد که در ایران بازدهی بالای نسبت به سایت و موبایل ندارد مانند ریتارگتینگ از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر.

آژانس‌های ارائه دهنده سرویس ریتارگتینگ :

با توجه به نرخ برگشت سرمایه (ROI) بالا و بازدهی بالای که ریتارگتینگ دارد خیلی از مدیران بازاریابی بخشی از دیجیتال مارکتینگ شرکت را به ریتارگتینگ اختصاص می‌دهند. اگر شما از اون دسته افرادی هستید که به سایت‌های بزرگ فروشگاهی یا خدماتی کشور مثل دیجی‌کالا، بامیلو، بیمه بازار و غیره سر بزنید به احتمال زیاد تبلیغات ریتارگتینگ این سایت‌ها رو در سایت دیگر مشاهده می‌کنید. شرکت‌های مختلفی هم در ایران هستید که خدمات دیجیتال مارکتینگ انجام میدهند که یکی از خدمات آنها سرویس ریتارگتینگ می‌باشد.

۱- آژانس تبلیغاتی یکتانت

مدتی هست که آژانس تبلیغاتی یکتانت سرویس ریتارگتینگ را به خدماتش خودشان اضافه کرده‌اند و شرکت های مختلفی مختلفی مثل دیجی‌کالا، بامیلو، بیمیتو، شابش و …  از این سرویس استفاده می‌کنند. شما میتوانید بصورت رایگان به مدت یک هفته از سرویس ریتارگتینگ آنها استفاده کنید.

۲- آژانس تبلیغاتی تپسل

تپسل، اولین پلتفرم تبلیغات هوشمند موبایلی در ایران است که سرویس ریتارگتینگ در تبلیغات درون-اپلیکیشن را راه‌اندازی کرده است و با ارائه سرویس ریتارگتینگ که مبتنی بر شیوه‌های تحلیل داده و الگوریتم‌های یادگیری ماشین هست توانسته بخشی از بازار رو پوشش بده.

۳- آژانس تبلیغاتی مدیااد

شرکت مدیااد هم با ارائه سرویس ریتارگتینگ به دو صورت بنری و همسان (Native) با مشتریان خودش سرویس میده و شما می‌توانید به مدت دو هفته رایگان از خدمات ریتارگتینگ این شرکت استفاده کنید تا در صورت رضایت پنل مدیااد رو تهیه کنید.

اگر شما هم از ریتارگتینگ در بازاریابی آنلاین خود استفاده می‌کنید و می‌توانید تجربیات خود را در کامنت این مقاله بنویسید.
امیر علائی
امیر علائی
همیشه پیگیر تجربه های جدید بازاریابی از نوع آنلاین بودم برای همین تصمیم دارم تجربیاتی که در فضای دیجیتال مارکتینگ و کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ کسب میکنم رو داخل سایت مدیراد بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *